Chemická ochrana dreva

Chemickou a konštrukčnou ochranou sa zaoberáme prakticky od roku 1994. Napriek tomu že sa máme stále čo učiť a zdokonaľovať môžme povedať že ponúkame nízkonákladovú, trvalú a účinnú chemickú ochranu najmä:

- strešných konštrukcií,
- záhradného nábytku,
- drevostavieb,
- historického nábytku.

Svojpomocne alebo profesionálne?

V nasledujúcej tabuľke môžte porovnať svojpomocnú alebo profesionálne vykonanú chemickú ochranu drevostavieb, strešných konštrukcií a záhradného nábytku.

Samozrejme ponúkame aj kompromis - zaškolenie kohokoľvek aspoň s minimálnou manuálnou zručnosťou, snahou dodržiavať technologické postupy a zásady bezpečnosti pri práci.

  Svojpomocne Profesionálne
Ochrana už napadnutého dreva. Bežne dostupné prípravky sú na hmyz v dreve väčšinou neúčinné. Majú len preventívny, nie likvidačný účinok. Prípravky pre špecializované firmy majú účinnosť na hmyz v dreve minimálne 70 %.
Komplexnosť ochrany. Bežne dostupné prípravky často nie sú komplexné, napr. chránia len proti drevokaznému hmyzu ale nie proti hubám. Ochrana proti všetkým tunajším drevokazným hubám, plesniam, riasam a hmyzu.
Nevyluhovateľnosť ochrany. Každý prípravok obsahujúci napr. kyselinu boritú je vyluhovateľný, t.j. dá sa vymyť vodou. Drevo je po čase bez ochrany a kyselina boritá v záhradke. Prípravok sa chemicky naviaže na drevo a nie je možné ho vymyť vodou.
Životnosť ochrany. Bežné prípravky poskytujú ochranu na 1 až 5 rokov. Ochrana má neobmedzenú životnosť, minimálne 30 rokov.
Cena prípravku. Kupujete v maloobchode, za maloobchodné ceny v litroch. Kupujeme ako špecializovaná firma za veľkoobchodné ceny v stovkách litrov.
Aplikácia. Svojpomocne sa zvyčajne aplikuje štetcom. Pri striekaní je nutné kúpiť ochranné pomôcky. Aplikujeme štetcom, navaľovaním, striekaním alebo máčaním podľa vhodnosti.
Trvalé označenie. Bežné prípravky sú často bezfarebné alebo farbivo časom vybledne. Možnosť pridať UV odolný hnedý alebo žltý pigment na trvalé označenie.
Skúsenosti Naštudované informácie z internetu, možno niečo viac. Praktické skúsenosti od roku 1994, štátne skúšky.

Cena?

Predpokladajme že máte aspoň minimálnu manuálnu zručnosť, dokážete si nechať poradiť a v rámci ochrany vlastného zdravia ste schopný dodržiavať zásady bezpečnosti pri práci.

V tom prípade od nás potreujete len prípravok a informáciu "ako na to". Prípravok stojí cca 1 až 1,2 € za liter + poštovné a dobré rady máte k tomu zadarmo. Takouto spoluprácou si môžte ochrániť napríklad strešnú konštrukciu priemerného rodinného domu už od 50 €.